Gül Poğaça

Video thumbnail
Süresi
40 dk.
Zorluk
Zor
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Unu yoğurma kabına alıyoruz. Üzerine tuzu, mayayı, şekeri ilave ediyoruz. Margarini eritip yumurta aklarını ve suyu una ilave ederek yoğuruyoruz.

 

ADIM 2

Hamur toparlandıktan sonra tezgaha alıyoruz. Hamur sert gelirse parmak uçlarımızla biraz su serpiyoruz ve 5 dakika kadar yoğurmaya devam ediyoruz. Yoğurduğumuz hamuru top haline getiriyoruz ve üzerine streç film kapatarak 30 dakika kadar dinlendiriyoruz.

 

ADIM 3

Hamur mayalanırken patates, margarin, tuz, karabiber ve pul biberi çatal yardımıyla ezerek karıştırıyoruz.

 

ADIM 4

Mayalanan hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar kopartıyoruz ve tezgahta yuvarlayarak küçük bezeler yapıyoruz. Bezeyi Bizim Yağ ile yağladığımız tezgaha alıyoruz ve merdane yardımıyla çok inceltmeden açıyoruz.

 

ADIM 5

Yumurta sarısını süt ile çırpıyoruz. Fırça yardımıyla da hamurun üzerine sürüyoruz. Bıçak yardımıyla hamurun ortasına çok yaklaşmadan 3 ya da 4 çizik atıyoruz.

 

ADIM 6

Patates karışımından bir parça alıyoruz ve ortasına koyuyoruz. İlk yaprağı etrafına sarıp ucunu birleştiriyoruz. Diğer yaprakları da aynı şekilde tek tek çok fazla esnetmeden sarıyoruz.

 

ADIM 7

Poğaçaları Bizim Yağ ile yağladığımız fırın tepsisine 3-4 cm aralıklarla diziyoruz.

 

ADIM 8

Üzerlerine kalan yumurta sarısını sürüp 180 derece önceden ısıtılmış fırında kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Servis ediyoruz.