Kekli Baklava

Video thumbnail
Süresi
60 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Öncelikle kek hamuru için, yumurtaları ve toz şekeri derin bir kabın içine alıp çırpıyoruz. İçine unu ve kabartma tozunu ekleyip çırpmaya devam ediyoruz.

 

ADIM 2

Dövülmüş cevizlerimizi de ekleyip biraz daha karıştırıyoruz. Kek hamurumuzu kenara alıyoruz. Bu arada sos tenceremizde, Bizim Yağ Ayçiçek’i ve erittiğimiz Bizim Yağ’ı karıştırıyoruz.

 

ADIM 3

Fırın kabımızı bu karışımla yağlıyoruz. Fırın kabımıza bir yufka seriyoruz. Üzerine yağlı karışımdan sürüyoruz. Dövülmüş ceviz ilave ediyoruz. Bir yufka daha seriyoruz.

 

ADIM 4

Yine üzerine yağı sürüyoruz. Ardından kek hamurumuzu yufkanın üzerine döküyoruz. Güzelce yayıyoruz. Bütün yufkalar bitene kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz.

 

ADIM 5

175 derece fırında üzeri nar gibi kızarana kadar pişiriyoruz. Şerbetimiz için suyumuzu ve toz şekerimizi bir tencereye alıp karıştırarak pişiriyoruz.

 

ADIM 6

Kaynayınca, içine limon suyumuzu ekliyoruz. Biraz ılıması için şerbetimizi bekletiyoruz. Tatlımızın üzerine, ılıyan şerbetimizi gezdiriyoruz. Tatlımızı biraz beklettikten sonra servis yapıyoruz.