Mayalı Hamurdan Ekmek Dolması

Missing Alt Text
Süresi
90 dk.
Zorluk
Zor
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Ekmek hamuru için gerekli olan malzemeleri hamur yoğurma kabına alıp yoğuruyoruz. Mayalanmasını iki katına çıkarmak için üzerini kapatıp sıcak bir yerde hamuru bekletiyoruz. Bu arada iç malzemesini hazırlıyoruz.

 

ADIM 2

Teremyağ’ı eriterek içinde soğanları kavuruyoruz. Haşlanıp ezilmiş patatesleri ve ince doğranmış pastırmaları da ekleyerek kavurmaya devam ediyoruz. İsteğe göre tuz ve karabiberi de ekleyerek, ocağı kapatıp hazırladığınız iç malzemeyi ılınması için kenara alıyoruz.

 

ADIM 3

Sonrasında kaşar peynirini ekliyoruz.

 

ADIM 4

Hamur hazır olduğunda, hafifçe unlanmış zeminde hamuru elinizle 30 cm. çapında bastırarak açıyoruz. Hamurun ortasına iç malzemeyi ekleyip kenarda kalan hamurların hepsini toplayarak ortada birleştiriyoruz.

 

ADIM 5

Teremyağ ile yağlanmış uygun ölçüdeki kaba (mümkünse kelepçeli), hamurun ek yeri kabın tabanına gelecek şekilde yerleştirip hamuru üstten bastırarak düzeltiyoruz.

 

ADIM 6

Bir fırça yardımıyla hamurun üzerine soğuk su sürüp önceden 165 derece sıcaklığa ayarlanmış fırına yerleştiriyoruz. Üst kısmı kızarana kadar aşağı yukarı 1 saat pişiriyoruz. Ilık veya sıcak olarak servis ediyoruz.