Patlıcanlı Börek

Missing Alt Text
Süresi
60 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Öncelikle iç harcını hazırlıyoruz. Zeytinyağlı Luna’yı eritiyoruz. Tencereye Zeytinyağlı Luna’yı koyup, küp doğranmış soğanı ve küçük doğranmış biberleri ilave ediyoruz. Soğan sararana kadar soteliyoruz. Patlıcanları küp küp doğrayıp ilave ediyoruz. Tencerenin kapağını kapatıp yumuşamasını sağlıyoruz.

ADIM 2

10 dakika sonra kapağı açıp biraz daha soteliyoruz. Küp doğranmış domatesleri ilave ediyoruz. Domates saldığı suyu çekince, ocağın altını kapatıyoruz ve ince doğranmış maydanozu, kimyonu, karabiberi ve tuzu ilave ediyoruz. Bir kenarda soğumaya bırakıyoruz.

ADIM 3

Diğer tarafta Zeytinyağlı Luna’yı eritip sos malzemeleriyle bir kapta karıştırıyoruz. Orta boy bir fırın tepsisini yağlıyoruz. Bir yufkayı büzüştürerek seriyoruz.

ADIM 4

Üzerine 4 yemek kaşığı kadar sostan gezdiriyoruz. İkinci yufkayı serip yeniden 4 yemek kaşığı sos gezdiriyoruz. Üçüncü yufkaya sos sürmüyoruz. İç malzemesini üçüncü yufkanın her tarafına gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Dördüncü ve beşinci yufkaları da üst üste koyup yine sos gezdiriyoruz.

ADIM 5

Son yufkayı seriyoruz. Kenar kısımlarını diğer yufkaların altına doğru katlıyoruz. Kalan çok az sosa 1 yumurta kırıp karıştırıyoruz. Son yufkanın üzerine sürüyoruz.

ADIM 6

Bıçakla böreğin üzerine çizikler açıyoruz. Susam ve çörekotu serpip 185 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz. Üzeri nar gibi kızarınca fırından alıyoruz. Dinlendirdikten sonra dilimler halinde servis ediyoruz.