Tavuklu Mantarlı Pay

Missing Alt Text
Süresi
45 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Hamuru için bütün malzemeleri bir kaba alıp yoğurarak ele yapışmayan bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamuru 30 dakika buzdolabında dinlendiriyoruz.

 

ADIM 2

Bu sırada tavuklu harç için; margarini bir tavaya alıp eritiyoruz. İçine soğan, sarımsak ve mantarları ekleyip kavurmaya başlıyoruz. Mantarlar piştikten sonra küp küp doğradığımız havuç, kereviz sapı ve tavuk etini ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.

 

ADIM 3

Tavukların rengi değişmeye başlayınca bezelyeleri ekleyip 1-2 dakika daha kavuruyoruz. Daha sonra unu ilave edip kokusu çıkana kadar 2-3 dakika kavurduktan sonra süt, tavuk suyu, tuz ve karabiberi ekleyerek kısık ateşte 3-4 dakika daha pişirip soğumaya bırakıyoruz.

 

ADIM 4

Dinlenen hamurun 2/3’lük kısmını uygun ölçüde dikdörtgen şeklinde açıp fırın kabımıza kenarlarını yükselterek yerleştiriyoruz. Kenarlarının dekoratif durması için iki parmağımızla hamurların kenarlarını sıkıştırarak su dalgası şekli veriyoruz.

 

ADIM 5

Hazırladığımız tavuk harcını üzerine eşit şekilde yayıyoruz. Geri kalan hamurun 2/3’lük kısmı ile tartın üzerini kapatıp üzerine yumurta sarısı sürüyoruz.

 

ADIM 6

Kenara ayırdığımız hamuru yeniden açarak şeritler kesip tartın üzerine kafes yaptıktan sonra tekrar yumurta sarısı sürüyoruz. Şeritlerden kalan hamurla leblebi büyüklüğünde yuvarlaklar yapıp kafeslerin ortalarına yerleştiriyoruz.

 

ADIM 7

Kalan yumurta sarısını da üzerine sürüp önceden 180 derecede ısıtılmış fırında üzeri kızarıncaya kadar yaklaşık 30 dakika pişirip sıcak olarak servis yapıyoruz.