Yufka Böreği

İlk Puanlayan Sen Ol
Video thumbnail
Süresi
60 dk.
Zorluk
Kolay
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Öncelikle içini hazırlamalıyız. Tencereye Bizim Yağ Ayçiçek koyup küp küp doğranmış soğanı ve küçük küçük doğranmış biberleri ilave ediyoruz. Soğan sararana kadar soteliyoruz. Küp küp doğradığımız patlıcanları ilave ediyoruz. Tencerenin kapağını kapatıp yumuşamasını bekliyoruz.

 

ADIM 2

10 dakika sonra kapağı açıp biraz daha soteliyoruz. Küp küp doğranmış domatesi ilave ediyoruz. Domates saldığı suyu çekince ocağın altını kapatıyoruz ve ince ince doğranmış maydanozu, kimyonu, karabiberi ve tuzu ilave ediyoruz. Ardından bir kenarda soğumaya bırakıyoruz.

 

ADIM 3

Diğer tarafta sos malzemelerini bir kapta karıştırıyoruz. Orta boy bir fırın tepsisini yağlayıp bir yufkayı büzüştürerek seriyoruz. Üzerine 4 yemek kaşığı sos gezdiriyoruz. İkinci yufkayı serip yeniden 4 yemek kaşığı sos gezdiriyoruz.

 

ADIM 4

Üçüncü yufkaya sos sürmüyoruz. İç malzemesini üçüncü yufkanın her tarafına gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Dördüncü ve beşinci yufkaları da üst üste koyup yine sos gezdiriyoruz.

 

ADIM 5

Son yufkayı seriyoruz ve kenar kısımlarını diğer yufkaların altına doğru katlıyoruz. Kalan çok az sosa 1 yumurta kırıp karıştırıyoruz ve son yufkanın üzerine sürüyoruz.

 

ADIM 6

Bıçakla böreğin üzerinde delikler açıyoruz. Susam ve çörek otu serpip 185 derecelik fırında pişmeye bırakıyoruz.

 

ADIM 7

Üzeri nar gibi kızarınca fırından çıkarıyoruz.

Yufka Böreği

İlk Puanlayan Sen Ol