Laz Böreği

Missing Alt Text
Süresi
60 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Şerbet için şekeri ve suyu tencereye alıp kaynatıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte 7-8 dakika kaynatıyoruz. Limon suyunu ekleyip az kaynatıp ocaktan alıyoruz. Şerbetin soğumasını sağlıyoruz.

 

ADIM 2

Tencereye sütü, unu, nişastayı, şekeri ve yumurtayı alıp çırparak karıştırıyoruz. Orta ateşte koyulaşana kadar karıştırarak pişiriyoruz. Muhallebiyi ocaktan alıp karabiberi, Bizim Yağ’ı ve vanilini ekleyip karıştırıyoruz. Üzerine streç film seriyoruz. Soğuyana kadar oda ısısında bekletiyoruz.

 

ADIM 3

Bizim Yağ’ı eritiyoruz. Üzerine Bizim Yağ Ayçiçek’i ekleyip karıştırıyoruz. Dikdörtgen bir fırın kabına 1 adet baklavalık yufkayı alıyoruz. Hazırladığınız karışımı üzerine sürüyoruz. 2 kat yufkayı da ekleyip yine karışımdan sürüyoruz. Bu işleme 20 kat olana kadar devam ediyoruz.

 

ADIM 4

Hazırladığımız soğumuş olan muhallebiyi yufkanın üzerine yayıyoruz. Kalan 20 yufkaya da aynı işlemi uyguluyoruz.

 

ADIM 5

Son kat yufka üzerine karışımdan sürmüyoruz. Keskin bir bıçak yardımıyla baklava dilimleri çıkarıyoruz. Kalan karışımı yufkanın üzerine kaşık yardımıyla gezdiriyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 25-30 dakika pişiriyoruz.

 

ADIM 6

Tatlıyı fırından alıp üzerine soğumuş olan şerbeti gezdiriyoruz. Tatlı şerbetini çektikten sonra toz fıstık ile süsleyip servise sunuyoruz.