Terbiyeli Ekşili Sulu Köfte

Video thumbnail
Süresi
45 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Kıymayı bir kaba alalım ve üzerine ince ince doğradığımız yarım soğanı, maydanoz, bulgur, pirinç, tuz ve karabiber ilave edip 5 dakika kadar yoğuralım.

 

ADIM 2

Kıyma köfte kıvamına gelince minik parçalar koparıp misket taneleri şeklinde yuvarlayalım.

 

ADIM 3

Tanelerin yapışmamaları için geniş ölçüde bir tepsiyi hafif unlayıp köfteleri içine atalım ve hafif sallayalım.

 

ADIM 4

Ocağı yakalım, tencereye tereyağı ekleyip doğranmış soğanların kalanını kavuralım. Soğan kavrulduktan sonra küp küp doğradığımız havuçları atalım, tuz ve karabiber ilavesinden sonra sıcak suyu dökelim.

 

ADIM 5

10 dakika kaynamasını bekleyelim. Karışım kaynayınca önce küp küp doğranmış patatesleri, ardından köfteleri ilave edip 30 dakika pişirelim.

 

İPUCU: Köfteleri kısık ateşte ağır ağır pişirmemiz gerekmektedir. Eğer tencere çok kaynarsa fazla hareketlenmeden dolayı dağılabilirler.

 

ADIM 6

Pişmesine yakın terbiyesini hazırlayalım. Küçük bir kapta yumurtanın sarısı ve limonun suyunu çırpalım. Terbiyenin içine 4-5 kaşık kadar yemeğin suyundan ilave edip tekrar karıştırdıktan sonra, yemeğin içine gezdirerek dökelim ve nazikçe sürekli karıştıralım. Yemeğimiz 6 kişiliktir.

 

İPUCU: Yemek tencere servisi beklerken kapağını kapatmamalıyız. Kapağını kapatmamız terbiyemizin kesilmesine sebep olabilir.

 

Afiyet Olsun.