Erişte

Süresi
100 dk.
Zorluk
Orta
Porsiyon
2-4 kişilik
Created with Lunacy

MALZEME KAPINA GELSİN!

  • Süt (1 Kahve Fincanı)
  • Tuz (1 Çay Kaşığı)
  • Yumurta (1 Adet)
  • Un (300 Gram)
  • Tümünü Kaldır

ADIM 1

Öncelikle erişte hamurunu hazırlamak için unu derin bir kabın içine alıyoruz. Ardından sütü, tuzu ve yumurtaları ekliyoruz. Güzelce yoğuruyoruz. Erişte hamuru oldukça sert bir hamur olacaktır bu yüzden de uzun süre yoğurulması gerekir.

 

ADIM 2

Hamuru iyice yoğurduktan sonra iki eşit parçaya bölüp iki beze halinde kullanıyoruz. Hamurdan düzgün bezeler yapabilmek için kenarlarından içe doğru katlıyoruz.

 

ADIM 3

Elimizle tam yuvarlak olmasını sağlayıp üstten avucumuzun içine bastırıyoruz. Tezgahımıza çok hafif un serpip ilk açma işlemini merdaneyle yapıyoruz. Hamuru ortadan kenarlara doğru inceltiyoruz.

 

ADIM 4

Erişte hamurumuzu, bıçak sırtı kalınlığına gelene kadar açmaya devam ediyoruz. Açtığımız hamurumuzu, uygun bir yerde neminin gitmesi için kurumaya bırakıyoruz.

 

ADIM 5

Hafifçe kuruyan hamurumuzu 2 parmak eninde kesmeye başlıyoruz. Kestiğimiz şeritlerimizi üst üste yerleştirerek kesme işlemi için yeniden hazırlıyoruz. Hamurlarımızı da üst üste koyarak dilimliyoruz. Eriştelerimizi hafifçe unluyoruz ki kestiğimiz erişteler birbirine yapışmasın.

 

ADIM 6

Erişteleri dilediğiniz kalınlıkta dilimleyebilirsiniz. Birbirinin üzerine gelmeyecek şekilde yayarak kuruttuktan sonra eriştelerimiz yemeye hazır olacaktır.