Zeytinyağlı Ispanak Kökü

Missing Alt Text
Süresi
50 dk.
Zorluk
Kolay
Porsiyon
2-4 kişilik

ADIM 1

Ispanak köklerinin tepe kısımlarını ayırmadan (+) şeklinde keselim. Bol suyun içinde 10 dakika dinlendirelim. 3-4 kez sudan geçirip, süzelim. 10 su bardağı suyu tencereye alıp, kaynatalım.

 

ADIM 2

Ispanak köklerini kaynar suda 5 dakika haşlayalım Bir-iki kez soğuk sudan geçirip, süzelim.

 

 

ADIM 3

Başka bir tencerenin içine ıspanak köklerinin kök kısımları ortaya gelecek şekilde dizelim. Kabuklarını soyduğunuz domatesleri küp doğrayıp kenara alalım.

 

ADIM 4

Ayrı bir yerde zeytinyağını kızdıralım. Yemeklik doğranmış soğan ve kıyılmış sarımsağı ilave edip, pembeleşene dek soteleyelim.

 

ADIM 5

Domates, kesme şeker ve tuzu ekleyelim. Karıştırarak 3 dakika pişirelim. Yarım su bardağı su ilave edelim. Kaynamaya başladığında ocaktan alalım.

 

ADIM 6

Hazırladığımız harcı tenceredeki ıspanak köklerinin üzerine gezdirelim. Az miktarda su ekleyip, bir taşım kaynatalım. Tencerenin ağzını yağlı kağıtla kaplayıp, kapağını kapatalım.

 

ADIM 7

Kısık  ateşte 8-10 dakika pişirelim. Tencereyi ocaktan alıp, kapağını açmadan soğumaya bırakalım. Soğuk olarak servis yapalım.

 

Aşçının notu: 

Ispanak köklerinin yeşil ve diri kalması için, haşladıktan sonra soğuk suyla şoklayın ve pişirirken hava almamasına dikkat edin.